Türkçe Excel Destek ve Bilgi Paylaşım Platformu     

Oturum Aç |  Kayıt Ol

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

26 Mar 2011, 13:02

Banka ve Şube Kod Bilgileri Sorgulama
Site Admin
Kullanıcı avatarı

BANKA ŞUBE KODU SORGULAMA

Edindiğim izlenimlere göre Muhasebe birimlerinde Ödeme Emirlerine yazmaları gereken banka şube kodlarını bulmakta bayağı zorlanmaktalar. Bence bunun sebebi arkadaşlarımızın bilgi ve becerilerinin yetersizliği değil say2000i proğramında muhasebe referans menüsü altında bulunan Banka Şubeleri Sorgulama formunun yetersiz kalması. Ben bu formun yetersizliklerini teker teker saymak istemiyorum. doğrudan benim hazırladığım bu çalışmanın nasıl kullanılacağını kısaca açıklamak istiyorum.

NASIL KULLANILIR.

1. Banka Şube Adı : başlığının karşısındaki ComboBox (Açılan Kutu) dan Banka adını tıklayatak Seçiniz. Bunu comboBox'un içine tıklayarak yazmak suretiyle de yapabilirsiniz. Zaten banka ismini yazmaya başlayınca otomatik tamamlayacaktır.
2. İl Adı : Başlığının karşısındaki ComboBox'tan arama yapacağınız İli seçiniz. Eğer --tümü-- seçeneği seçerseniz sorgu yapılacak bankanın tüm şubeleri listelenir. Şayet herhangi bir il adı yazar ya da seçerseniz sadece sorgu yapılacak bankanın o ilde bulunan şubeleri listelenir.
3. Şube Ad : başlığını karşısındaki TextBox(Metin Kutusu)'na aradığınız şubenin adını (BÜYÜK HARF ile) yazınız ve Enter Tuşuna basınız. Bu alana yazacağınız kelime listelenen verilerin süzülmesini sağlayacak ve aradığınız banka şubesini daha kolay bulmanızı sağlayacaktır. Aranacak şube adını Küçük harf ile yazarsanız da sorgunuza cevap alırsınız ancak Küçük (i,ı), Büyük (İ,I)lerde sorun çıkarabilir. Bu yüzden BÜYÜK HARFLERLE ve Türkçe karakterler ile sorgunuzu yapmanızda yarar var. Mesela Vakıfbank Dikmen şubesinin banka şube kodu aranacak ise bu alana Dikmen Kelimesindeki sadece "Dik" harflerini yazmanız Dikimevi Ladik ve Dikmen gibi içinde Dik kelimesi geçen tüm şubelerin listelenmesine sebep olur.
4. Liste Kutusundan aradığınız şubeyi bulup üzerine tıklayınız. Bu durumda Aşağıdaki Aranan Banka Şube Kodunun yazıldığı TextBox'a kodları kopyalamanıza yardımcı olmak amacıyla imleciniz otomatik olarak yerleşecektir. Bundan sonra yapmanız gereken bu alandan maus ya da klavye yardımıyla kodları kopyalayıp Muhasebe kayıt sayfasındaki şube kodu alanına yapıştırmanız.

Aşağıdaki görüntüyü Banka Adını VAKIFLAR BANKASI, İl Adını Ankara olarak seçip Listele butonuna tıkladıktan sonra aldım.

Aşağıdaki görüntüyü Banka adını Akbank, İl Adını Ankara ve Şube Adını "DİK" yazıp enter tuşuna bastıktan sonra aldım. Gördüğünüz gibi sace DİKMEN ve İVEDİK Şubeleri listelendi

ExcelTürk Banka Şube Kodları.xls

Üye ol yüklediğin dosyalar indirildikçe para kazan.

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak E-posta  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 1 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz