Türkçe Excel Destek ve Bilgi Paylaşım Platformu     

Oturum Aç |  Kayıt Ol

Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 32 ileti ] 

10 Oca 2010, 18:47

Kişi Borcu Hesaplama
Seviye 3
Kullanıcı avatarı

Hayırlı Akşamlar;

Değerli Üstadım; 5018 sayılı kanunun 4-1/c kapsamında bulunan 657 sayılı devlet memurları kanununa tabi memurlar için "Fazla ve Yersiz Ödeme" bordrosunu paylaşabilir misiniz?

Gelir vergisi, Asgari geçim indirimi ve Emekli kesenek geri alınması bölümünde sürekli hata veriyorum. Elinde kullanıma hazır bordro var ise paylaşmanızı istirham ediyorum.

Dualarımla

Etiketler : Kişi borcu, Kişi borcu Hesaplama, Kişi borcu Nasıl Hesaplanır, Kişi Bocuna kesenekler dahil edilirmi, Kişi borcu hesaplamasında Asgari Geçim İndirimi dikkate alınırmı?, 5510 sayılı kanuna tabi olanların SGK kesintileri geri alınacak mı?, Yersiz ödenen tam maaş iadesinde kesenekler sandıktan mı istenecek, Kişiden mi alınacak.

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

10 Oca 2010, 22:58

Re: Kişi Borcu Hesaplama
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Kişi borcu hesaplama formu dediğiniz sanırım bordrodaki maaş bilgilerinin girilip, çalışmadığı günler için iadesi gereken tutarların hesaplandığı tablo. İstediğiniz çalışmanın örneği varsa forum'a ekleyi. Elimden geldiği kadar yardımcı olurum sayın istiklal. Olmasını istediğiniz hususları açık açık yazın lütfen.

Kolay gelsin.

Üye ol yüklediğin dosyalar indirildikçe para kazan.

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

10 Oca 2010, 23:18

Seviye 3
Kullanıcı avatarı

dosya ekte ÜSTADIM.
olmasını istediklerimde sayfa da mevcut ÜSTADIM.

Kontrolunu da size bıraktım ÜSTAD. Ben pes ettim artık. Bana göre doğru maliyeye göre yanlış çıkıyor. Yanlıuşıda GELİR VERGİSİ ile Asgari geçim indirimi karşılaştırmasında yapıyorum

Allah razı olsun DUALARIMLA

Eklentiler:
KİŞİ BORCU.rar [16.27 KiB]
3260 defa indirildi
Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

11 Oca 2010, 23:05

Seviye 3
Kullanıcı avatarı

ExcelTürk Üstadım;

Hesaplama da hata var mı? Bakabildiniz mi?

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

12 Oca 2010, 01:32

Site Admin
Kullanıcı avatarı

Sayın istiklal bu form ile ilgineceğim. 1,5 - 2 yıl önce benzer bir form yapmıştım. Ama uzun zamandır bu konu ile ilgilenmediğim için, özellikle de 5510 sayılı yasanın yürülüğe girmesi ile bir takım değişiklikler olmuş olabilir. Ben bu formu Muhasebat genel müdürlüğünün 16 Nolu Tebliğine göre bire bir aynısı olarak hazırlamıştım. Tabi onda 5510 sayılı yasaya tabi olanlardan kişi borcu tahilatı ile ilgili hesaplama yer almıyor. Bu konuda siz ben doğrusunu biliyorum şöyle olması gerekiyor diyebilseniz ve açıkça bana izah edebilseniz benim hazırladığım forma ilave ederiz. Ya da sizin eklediğiniz form üzerinde varsa formül hatalarını gideririz.

İsterseniz benim hazırladığım çalışmayı ekliyeyim bir inceleyin. Çalıştığınız muhasebe birimininden de teyidin yaptırın. hem ben 5510 sayılı yasaya göre düzenlenmesi gereken şeklini araştırayım Hem de siz bu konuda bana yardımcı olun. Bu işi bağlayalım.

Bemim hazırladığım formun görüntüsü şöyle

Borclandirma.xls

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

12 Oca 2010, 14:00

Seviye 3
Kullanıcı avatarı

Üstadım Tabloyu indirdim. Kıdem yılı 5 yıldan az ise Emekli keseneği geri alınmaz. 5 yıldan fazla ise Geri alınır diye biliyorum. Ama tablo da kıdem yılı yoktur.
Asgari Geçim İndirimi bölümü yoktur. İndirim bölümünde örneğin 104,80 Gelir Vergisi ise 49,95 ASG ise ödeyeceği gelir vergisi 54,91 TL

Bu duruma göre 10 gün çalışmışsa kişi ne kadar ödeyeceği Gelir vergisi ne kadar alacağımız var ise alacağım tutar ne kadar

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

13 Oca 2010, 01:17

Site Admin
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar merhaba

Biliyorum, foruma sorduğunuz sorunun cevabını bir an önce almak istiyorsunuz. Bu konuyu biraz inceleyince ben şunu gördüm. Kişi borcunun tahakuk ettirilmesinde, yani Kişilerden Alacaklar hesabına borç kaydedilecek tutarlara dayanak teşkil eden kişi borcu hesaplama tablosunun gerek hazırlanmasında, gerek se hazırlanan formun yorumlanmasında hemen hemen her tahakkuk dairesinde ya da muhasebe biriminde yanlışlıklar yapılıyor. Ben şahsen bu konuya önem veriyorum ve bu konuda çiddi bir çalışma yapmak istiyorum. Tüm üyelerimizden ve ziyaretçilerimizden bildikleri ile bize katkı sağlamasını istiyorum. Sayın istiklal böyle önemli bir konuyu açtığınız için öncelikle size teşekkür ediyorum. Yalnız biraz sabır diyorum.

Görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

13 Oca 2010, 19:11

Seviye 3
Kullanıcı avatarı

Üstadım Hayırlı Akşamlar.
Esas Ben size Teşekkür ederim. İstirhamda bulunduğumuz konuya hassaaiyet gösterdiğiniz için. Üzerime düşen görev ne ise emrinizdeyim.

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

16 Oca 2010, 13:55

Seviye 3
Kullanıcı avatarı

ÜSTAD;
Selamün Aleyküm. İşinizin var olduğunu biliyorum ama bir sorayım dedim. Bir gelişme var mı? Hazırlayabildiniz mi KİŞİ BORCU programını?

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

22 Oca 2010, 11:56

Site Admin
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar merhaba
Duyumlarıma göre Muhasebat Genel Müdürlüğü Konuyla İlgili Yeni bir Yönetmelik yayınlama hazırlığında. Biraz sabredelim .

Başa Dön Sayfa başı
 Profile bak  

Önceki iletileri göster:  Sıralama  
Yeni konu gönder Konuya cevap yaz  [ 32 ileti ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ DST ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumda konulara cevap yazamazsınız
Bu forumda kendi iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumda kendi iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumda dosya ekleyemezsiniz